Employee Directory

1 2 > showing 1 - 50 of 91 constituents

Isabel Alexander

Spanish, Faculty Advisor to Strong House, Model UN and Think Pink
Upper School
World Language

Melissa Bailey

Teacher
Upper School
History

Michelle Barbetta

Upper School
Mathematics

Damien Barrett

System Technician
Upper School, Tri-Campus
Technology

Sandrine Beddou

World Language Teacher
Upper School
World Language

Jeffrey Beer

Latin
Upper School
World Language

Mark Bishop

Chair
Upper School
Mathematics

Paige Boncher

Spanish
Upper School
World Language, English

Cortland Bosc

Director of Global Experiences, 10th Grade Dean
Upper School
History

Geoffrey Branigan

Upper School
History

Gillian Branigan

Dean of Students
Upper School
History

Allison Brown

Biology, Freshman Dean
Upper School
Science

Steven Brown

Head Athletic Trainer
Middle School, Upper School
Athletics Department, Physical Education, Health

Erica Budd

Upper School Technology and Learning Coordinator, Coordinator Professional Development, Upper School
Upper School
Technology, Interdisciplinary

Ronnie Califano

Administrative Assistant to the Head of Upper School
Upper School
Office Staff, Administration

Liam Campbell

English Teacher
Upper School
English

Steven Clayton

Network and Communications Systems Manager
Upper School, Tri-Campus
Technology, Administration

Timothy Cook

Upper School Economics and History, Peer Leader Advisor, Head Coach US Varsity Hockey, Assistant Coach MS Boys Lacrosse
Upper School
Mathematics, History

Elizabeth Cooney

Athletic Trainer
Upper School
Athletics Department, Physical Education

Alicia Cuccolo

Upper School
Fine & Performing Arts

Lily Cui

English Teacher
Upper School
English

Anthony Cuneo

Arts Liaison to the CCO
Upper School
Fine & Performing Arts, College Counseling

Paul Cunningham

Upper School
English

Cynthia Darling

Upper School
English

Elizabeth Dellapietro

Teacher
Upper School
Fine & Performing Arts

Deanna Donnelly

Senior Associate Director
Upper School
College Counseling

Robin Dyer

Middle School, Upper School
Learning Specialist

David Flocco

Head of Campus, Assistant Headmaster for Strategic Initiatives
Upper School
Administration, History

Patricia Forbes

Upper School
English

Maria Gilmartin

Chair, Music, Chorale
Upper School
Fine & Performing Arts

Remlyn Gongob

Registrar, MKA Upper School
Upper School
Administration

Eric Gutierrez

Development Office - Director of Alumni Relations
Upper School, Tri-Campus
Development & External Affairs

Dimitri Hadjipetkov

Strings Director
Middle School, Upper School, Tri-Campus
Fine & Performing Arts

Injoo Han King

Assistant Director of Athletics
Upper School
Athletics Department

River He

Chinese
Upper School
World Language

David Hessler

Director, Hemmeter History Lecture Series
Upper School
History

Tom Holt

Chair
Upper School
Science

Nicole Hoppe

Theater, Dance
Upper School
Fine & Performing Arts

Michael Houston

French
Upper School
World Language

George Hrab

Upper School
Science

Dennis Hu

Diversity and Inclusion Coordinator
Upper School
Mathematics, Diversity & Inclusion

Miller Hughes

Upper School Learning Specialist
Upper School
Learning Specialist

John Jacobs

Latin, Upper School World Language Department Chair
Upper School
World Language

Peter Jensen

Upper School World Languages (Spanish)
Upper School
World Language

Jean Jones

Upper School
Mathematics

Thomas Jones

Upper School
History

Tony Jones

Twelfth Grade Dean
Upper School
Science

Patricia Kearns

Assistant to the Librarian
Upper School
Library

Maryanne Kesler

Senior Associate Director
Upper School
College Counseling

David Korfhage

Chair
Upper School
History
1 2 > showing 1 - 50 of 91 constituents