Skip To Main Content

Employee Directory

1 2 3 6 > showing 1 - 50 of 261 constituents

Michael Alexander

System Technician
Middle School
Technology

David Allen

Middle School Science
Middle School
Science

CherylAnne Amendola

History/Social Studies Department Chair, Eighth Grade Dean, Ethics Leader
Middle School
History

Meg Arcadia

Primary School Coordinator for D&I, First Grade
Primary School
Diversity & Inclusion

Mario Baldino

Security

Michelle Barbetta

Upper School
Mathematics

Sandrine Beddou

World Language Teacher
Upper School
World Language

Jeffrey Beer

Latin
Upper School
World Language

Carlaina Bell

Head of Middle School
Middle School, Tri-Campus
Administration

Dominique Benson

French
Middle School
World Language

Jeanne Berberich

Primary School

Gretchen Berra

Director of Alumni Engagement, Editor, Review magazine
Upper School
Development, Communications

Melanie Bieber

PS Counselor
Primary School
Student Services

Mark Bishop

Upper School
Mathematics

Kyle Blackburn

Middle School
Fine & Performing Arts

Jacquelyn Blum

Upper School
Science

Paige Boncher

Spanish
Upper School
World Language, English

Arbon Borova

Middle School

Cortland Bosc

Director of Global Experiences, 10th Grade Dean
Upper School
History

Sarah Bradley

Middle School
Health Education, Physical Education

Geoffrey Branigan

Upper School
History

Gillian Branigan

Dean of Students
Upper School
History

Deborah Branker

Middle School

Edith Brennan

Middle School
Curriculum & Professional Development

Bill Bronson

4th Grade Teacher
Middle School
Fourth Grade

Allison Brown

Biology, Freshman Dean
Upper School
Science

Steven Brown

Athletic Trainer
Upper School
Athletics Department, Physical Education, Health

Erica Budd

Upper School Technology and Learning Coordinator, Coordinator Professional Development, Upper School
Upper School
Technology, Interdisciplinary

Theresa Butler

Account Receivable Manager
Primary School
Business Office

Guadalupe Cabido Shade

Dean of Students
Middle School
Mathematics, Administration

Middle Calendar

Middle School

Primary Calendar

Primary School

Upper Calendar

Upper School

Liam Campbell

English Teacher, Department Chair
Upper School
English

Candice Carlson

Nurse
Primary School

Timothy Carlson

Middle School
Physical Plant

Alison Carrascosa

Middle School

Jennifer Cassidy (MacQuarrie)

Teacher
Primary School

James Castelli

Director of Physical Plant
Middle School
Physical Plant

Samuel Cerna

Middle School

Lindsey Cerracchio

Middle School
Fourth Grade

Leonard Chang

Upper School

Tingting Chen

World Language teacher
Upper School
World Language

Steven Clayton

Network and Communications Systems Manager
Upper School
Technology, Administration

Ashley Conde

Associate Director of Communications
Middle School, Tri-Campus
Communications

Timothy Cook

Upper School Economics and History, Peer Leader Advisor, Head Coach US Varsity Hockey, Assistant Coach MS Boys Lacrosse
Upper School
Mathematics, History

Elizabeth Cooney

Head Athletic Trainer
Upper School
Athletics Department, Physical Education

Scott Coronis

Chair, Director, Summer Skills for Success
Middle School
Administration, Health Education

Kathy Crane

Primary School
Pre-K

Steven Cristello

Head of Security
Primary School, Tri-Campus
Physical Plant
1 2 3 6 > showing 1 - 50 of 261 constituents